Człowiek człowiekowi wilkiem- reaktywacja

Człowiek człowiekowi wilkiem…  tekst z 2017 roku będący aktualizacją na dzień dzisiejszy listopad 2018. Nowe spostrzeżenia.

Przysłowie te, kojarzy mi się z samymi negatywnymi cechami, wilk jako dzikie zwierzę pozbawione jest wszelkich skrupułów, żądne krwi. 
Obecnie wilk symbolizuje zarówno zło, jak i siłę i niezależność.

Strach, jaki budzi, bywa wykorzystywany do zdobycia psychologicznej przewagi nad przeciwnikiem.

Jednak w wielu kulturach, wilk jest istotą społeczną, przyjazną i towarzyską ze swoimi odpowiednikami: Lojalny, Przebiegły, Obdarzony wysoką intuicją, Inteligentny, Niezależny, Współczujący, Komunikatywny. Wataha rządzi się swoimi prawami i wierzę, że potrafią być wierne swojemu stadu.  Trudno mi jest jednak myśleć w tych kategoriach, bo wśród Nas ludzi nijak się ma to do prawdziwego charakteru wilka. 

… co tak naprawdę znaczy teraz w XXI wieku? Można powiedzieć, że wszelkie sytuacje z dnia codziennego potrafią być cząstką niezgody, często też nienawiści do drugiej osoby. Wszystko zaczyna się od najdrobniejszych, nie wyjaśnionych spraw. Nieporozumień.

Mieszkam parę lat za granicą i doświadczyłam wielu nieprzyjemności ze strony naszych rodaków, mój tata zawsze mówi: „Jak Polak ci nie zaszkodził, to znaczy że już pomógł” smutne ale jakie to prawdziwe. 

Mam też parę osób, które bardzo miło wspominam, nie zapomnę! Nie ma ich zbyt wielu ale wiem, że zawsze radą i wsparciem mogę na nich polegać. 

Skąd to się bierze taka zawiść w ludziach, rodakach gdzie powinniśmy trzymać się razem! pomijając nie tolerancje, np. rasowe czy kulturowe, bo to dla mnie nie dopuszczalne aby z miejsca traktować kogoś z dystansu lub być agresywnym jeśli się nie zna danej osoby. 

Solidarność- zwłaszcza za granicą nie istnieje, może sporadycznie parę wyjątków się znajdzie, ale to rzadkość. Czemu tak jest?

Walka o wszystko i ze wszystkimi o przetrwanie jak prehistoryczni przodkowie walczyli o ogień, żywność tak teraz większość z nas zapomina o tym co tak na prawdę ważne. Czemu tak jest? żeby być lepszym od drugiego, fałszywie udawać kogoś kim nie jesteśmy, po trupach do celu.

Kolega, czy znajomy/a bez skrupułów postąpią jak harpie nie licząc się z konsekwencjami czy uczuciami drugiej osoby.

Staram się zrozumieć impulsy takiego działania lecz czy to może nas usprawiedliwiać?

  • sytuacja materialna
  • choroba bliskiego
  • depresja
  • egoizm
  • zawiść
  • nie zdrowa rywalizacja
  • zazdrość
  • brak szacunku i pokory do siebie i wszystkich dookoła
  • wyrachowanie

Świat internetowy to dopiero fala hejtu i nienawiści.  Insta-Madki, fejsbukowe, forumowe ekspertki w dziedzinie MATKA I DZIECKO, ZWIĄZKI, ALIMENTY i ROZWODY, wujek GOOGLE zamiast fachowej porady, absurdy medialne itd., to jest fenomen, a rzeczywistość mijają się z prawdą o 180 i tu jest ten problem.

MEDIA

Są wszędzie, doba smart – cyfryzacji, nowych technologii, bo już odchodzimy od starych sposobów, metodyki i nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać- plusy i minusy wszystkiego co nas otacza, fake news-ów z życia celebrytów… co niektóre portale nie potrzebnie robią z tego mega afery, błahe powody mają wydźwięk najgorszego. Jaki świat kreują media? po co tyle nienawiści przecież teraz tym się karmią młodsze pokolenia, zabijąc ich kreatywność i wolną wolę do podejmowania racjonalnych decyzji. Nie bez powodu media są czwartą władzą w Polsce. 

Takie niby nic ale ma ogromny wpływ na nasze działania, psychologiem nie jestem ale wydaje mi się, że tak to działa. Telewizja nigdy nie pokaże dobrych informacji, rzadkością jest ten fakt. Non stop ciągłe konflikty w rządzie między partiami, to wojna w krajach islamskich, masa informacji negatywnych które działają na nas strofująco, przeciętny polak boi się otworzyć na nowe okoliczności, bo po prostu się boi.

Reasumując natłok myśli tracę wiarę w ludzką uczciwość i szczerą chęć pomocy drugiemu, chcę się mylić lecz nie daje mi to spokoju. Dajmy szansę lub wykorzystajmy ją aby poznać drugą osobę i ich zamiary wobec nas, nie doszukujmy się w tym od razu podstępów, czy chęci wykorzystania. Miejmy swój rozum, aby trzeźwo oceniać rzeczywistość. Dążmy do lepszego jutra, a zło eliminujmy w zarodku. 

Bacznie będę obserwować i zobaczymy co z tego wyniknie…

„Bądźmy dla siebie dobrzy, a świat nam za to podziękuje dwukrotnie”

@laskolady.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s