Obywatelka świata, uczmy się dobrych cech od innych narodów!

Wielka Brytania

Wyjątkowo piękna angielska jesień za oknem, bez deszczu, póki co.

Ten klimat kocham, nie za zimno i nie za ciepło, aczkolwiek już to się bardzo zmienia z perspektywy moich prawie 5 lat w Anglii. Na dobrą sprawę śnieg w zimie to już jest nie dwie godziny pluchy jak kiedyś, a jeden dzień śniegu, przy większych porywach prawie 3dni. Panika na skalę krajową, zamykane szkoły i biura, drogi białe i puste! I niech temperatura spadnie do -1°C w nocy, Wow Armagedon. Nam Polakom trudno w to uwierzyć, bo przecież nie raz pamiętam za dzieciaka jak w zaspach po kolana szło się do szkoły. Ale nie ma co się dziwić klimat wyspy jest inaczej odczuwalny niż w Polsce.

Za co jeszcze lubię tu mieszkać?

• za łatwość życia, komfort pracy, zarabiania,

• podejścia do wielu aspektów,

• uprzejmości w urzędach, ciekawe zjawisko!

• licznych kawiarenek z pyszną kawą

• za przychodnie zdrowia (GP) gdzie paracetamol to nr 1, możecie się śmiać ale faktycznie wyzbyłam się manii brania lekarstw.

• za uśmiech obcych ludzi, kiedy pytają: „Jak się masz?” trochę to naciągane ze strony Anglików ale to nie koniecznie znaczy, że chcą słuchać o Twoich smutkach. Jednak robi się miło na duszy i wiara w ludzi rodzi się na nowo.

Karty Kredytowe, moze nie koniecznie jest to zaleta, bo ciezko sie zwraca wydane z niej pieniazki, jednak budowanie historii kredytowej jest wazna czescia zycia w UK -wspieramy gospodarke krajowa.

Hiszpania

Piekne nadmorskie kurorty, piaszczyste plaże, no i siesta 🙂 za same atrakcje turystyczne jest to ogromny plus dla nich. Jestem zakochana w Hiszpanii od pierwszego pobytu.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Niebywałe jest to jak każdy Hiszpan przestrzega tej złotej zasady, jakim jest odpoczynek w godzinach popołudniowych. Dwu- godzinna drzemka, lub tez przerwa w pracy wpływa wg nich ogromnie pozytywnie na wydajność pracownika, w to wierzą. Jednak dla mnie jako turysty chcąc skorzystać z bankomatu było udreczeniem, czas leciał nieubłaganie wolno. Hiszpanie nie lubią się spieszyć, obowiązki często są odkładanie na jutro czyt. „mañana”. Fajnie, ale czy to tak można na dłuższą mete!? Nawet mnie to irytuje i spędza sen z powiek.

Z tego co zaobserwowałam to niechętnie lubią mówić w innym języku niż ich ojczysty, dlatego mi jako turystce bez przewodnika czy słownika byłoby trudno! Gimnastyka języka.

Dużo słyszałam stereotypów o Hiszpanach jednak trudno mi zweryfikować ile w tym jest prawdy, zapewne tak jak i w każdym kraju znajdzie się „zakała rodziny” część narodu, którym daleko do lekcji o savoir-vivre.

Jednak stwierdzam, że są bardzo sympatyczni, uśmiechnięci ludzie na co dzień! Warto tę cechę zapamiętać i wyuczyć to w sobie.

Stany Zjednoczone Ameryki

USA

To była przygoda życia, 2014 rok! po raz pierwszy lot samolotem i to nie 2h jak z Anglii do Polski, tylko godzin 13. Mega nie wygodnie tyle czasu spędzić na fotelu po mimo iż był to Boeing 787 Dreamliner LOT Polish Airlines Warszawa – Nowy Jork, a kapitanem był sam Tadeusz Wrona. Czułam się bezpiecznie.

Mój półroczny pobyt na wizie turystycznej, to był ogromny szok jakiego doznałam.

Tyle różnych narodowości, to zabrzmi śmiesznie ale wpatrzona byłam jak „kura w złote jajo”, aż z czasem było mi głupio, dzikuska z małej polszy widzi ludzi, którzy są przyjaźni, też i z inni kolorem skóry.

Uświadomiłam sobie wtedy najcenniejszą rzecz:

„to kim jesteś nie świadczy kolor skóry, a jakim człowiekiem jesteś w sercu i czynach”.

Poznałam wiele ludzi, z niektórymi mam kontakt do dziś, oprócz rodziny! ale są mi równie bliskie jak rodzina i nigdy im nie zapomnę gościnności, dobrego słowa które usłyszałam, pomocy.

Żałuję jednej kwestii, że nie byłam na ślubie moich znajomych ze szkoły średniej.

Moja lista:🗒 „Must do it”
📌 Wycieczka na Manhattan🗽 ✔

Prawda, Nowy Jork nigdy nie śpi!

życie toczy się pełną parą, nocą w szczególności.

Czego możemy nauczyć się od Amerykanów?

Myślę, że otwartości, ambicji na więcej, cieszyć się życiem, realizacji siebie, rozwoju osobistego, np. coaching jest priorytetem w każdej branży, gdzie u nas to dopiero zaczyna się rozwijać, być modne.

Innowacyjności, tam dopiero zobaczyłam na własne oczy że pracować można we własnym domu, bez konieczności wstawiania codziennie rano, staniu w korkach. Dla mnie bomba.

Wiele krajów zwiedziłam, ciesze się z przyjaźni/znajomości z ludzmi innych narodowości, bo nawet nie będąc w ich kraju i słuchając opowieści czuję te energię. Wizualizuję. Podróże kształcą, dlatego warto mieć otwarty umysł, czerpać trzeba garściami z tego co jest w zasięgu ręki. Chociaż jedno czy dwu -dniowe podróże są mega inspiracją, dodają skrzydeł i pozytywnej energii. Urodziłam się w Polsce, jednak czuje się jakby cały świat był moją ojczyzną.

Podziel się swoimi wrażeniami, czy lubisz poznawać nowe kultury?

Jakie masz doświadczenia?

laskolady.pl

4 myśli w temacie “Obywatelka świata, uczmy się dobrych cech od innych narodów!

 1. Seeker pisze:

  A propos Anglii- dodałabym jeszcze takie wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, że w razie podwinięcia się nogi dostanę pomoc, a nie będę pozostawiona sama sobie.

  Co do Ameryki- napisałaś “Tyle różnych narodowości”, a przecież w Anglii jest to samo 🙂

  Mój mąż pochodzi z Indii, więc tam prawdopodobnie odbędę swój następny kurs. Nie mogę się doczekać, aby poznać swoją nową rodzinę!

  Polubione przez 1 osoba

  • laskowskaj pisze:

   Masz rację zawsze znajdziesz pracę czy dostaniesz pomoc od rzadu. Tu w Anglii jest już dla mnie normą wielokulturowość, mój pierwszy pobyt w USA był ogromnym zdziwieniem w tej kwestii, dlatego pominęłam to w Anglii.
   Serdecznie dziękuję Ci za komentarz.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s